Wzmacniające zestawy pneumatyczne
Ponad to pojazd zyskuje na stabilności i sterowności, poprawie ulega efektywność hamowania oraz amortyzacja. Pneumatyczne zawieszenie to większy komfort i bezpieczeństwo jazdy.
Dzięki tym właściwościom zawieszenie pneumatyczne znalazło zastosowanie w wielu samochodach dostawczych, camperach, lawetach, pojazdach specjalnych itp.Każdy zestaw pneumatyczny składa się z: 2 poduszek z mocowaniami dedykowanymi do Państwa pojazdu oraz wszystkich niezbędnych akcesoriów, dokładnie jak to przedstawiono na zdjęciu a także schematów montażu i układu pneumatycznego.
a) pompowanie przez kompresor (bez ingerencji w jego budowę i zachowanie gwarancji)
b) pompowanie na stacji benzynowej
c) pompowanie pompką samochodową.
Poduszki pneumatyczne przykręca się w miejsce gumowego odboju , bez ingerencji w zawieszenie pojazdu. Montaż jest bardzo łatwy – można go nawet wykonać samodzielnie przy użyciu podstawowych narzędzi. Obsługa zainstalowanego systemu jest bardzo prosta, sprowadza się do kontroli i regulacji ciśnienia w obwodzie w zależności od obciążenia pojazdu , poprzez upuszczanie lub dopompowywanie powietrza na panelu z manometrami . Panel z manometrami należy zamocować w łatwo dostępnym miejscu w kabinie pojazdu, np. na kokpicie lub bezpośrednio przy siedzeniu kierowcy. Kompresor należy umieścić w kabinie samochodu, np. za fotelem kierowcy.
Każdy zestaw występuje w kilku wariantach w zależności od wyboru rodzaju układu pneumatycznego, typu zastosowanych poduszek pneumatycznych i zakupu wyposażenia opcjonalnego (kompresor, przyłącze do kompresora).
Układ pneumatyczny może być jednoobwodowy ( uzyskuje się jednakowe ciśnienie w obydwu poduszkach) lub dwuobwodowy (niezależne sterowanie ciśnieniem w każdej poduszce). Dwuobwodowy układ pneumatyczny umożliwia wypoziomowanie pojazdu w trakcie postoju ( np. campery ) oraz w trakcie jazdy z załadunkiem o nierównomiernej wadze po prawej i po lewej stronie samochodu.
Aby uzyskać wymagane ciśnienie – odmienne dla każdej poduszki, należy najpierw dopuścić powietrze do całego układu pneumatycznego, a następnie upuścić nadmiar powietrza z wybranej poduszki przy użyciu zaworu spustowego.
Poduszki pneumatyczne występują w 2 typach: poduszki bałwankowe oraz poduszki proste. Poduszki proste charakteryzują się większym zakresem wysokości eksploatacyjnych oraz efektywniejszą redukcja drgań (płynna praca nawet przy znacznym obciążeniu dzięki zawijaniu się poduszki na kielichu – rozwiązanie stosowane w poduszkach pneumatycznych do ciężarówek). Z uwagi na większą o 100% nośność (1,5t/1 poduszka!) w porównaniu do poduszek bałwankowych o zbliżonych wymiarach, miechy proste można zastosować w pojazdach o wyższej masie całkowitej – do 6t.